Ciekawostki o Bydgoszczy – poznaj nieznane fakty o mieście nad Brdą

Bydgoszcz to urokliwe miasto położone nad rzeką Brdą, które słynie z pięknych zabytków, zielonych parków oraz licznych atrakcji turystycznych. Jednak oprócz popularnych miejsc warto też poznać nieco mniej znane fakty o tym miejscu. Oto kilka ciekawostek o Bydgoszczy.

 1. Bydgoszcz to miasto muzyki. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej, a także Festiwal Jazzowy Jazz nad Odrą.
 2. W Bydgoszczy znajduje się największe skupisko zabytkowych wiatraków w Europie. Do dziś zachowało się kilkanaście z nich, a najstarszy pochodzi z XVIII wieku.
 3. W mieście znajduje się Muzeum Farmacji, które prezentuje ponad 5 tysięcy eksponatów związanych z historią i rozwojem farmacji.
 4. Bydgoszcz jest miastem sportu. W 1920 roku w mieście powstał pierwszy w Polsce klub żużlowy – Polonia Bydgoszcz. W mieście odbywa się również Międzynarodowy Memoriał im. Zdzisława Krzyszkowiaka oraz Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.
 5. W Bydgoszczy znajduje się także jedyna w Polsce filharmonia dla dzieci i młodzieży. Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego organizuje liczne koncerty oraz edukacyjne programy dla najmłodszych.
 6. Bydgoszcz to miasto trzech katedr. W centrum miasta znajduje się katedra św. Marcina i Mikołaja, a w sąsiedztwie parku Kazimierza Wielkiego znajdują się katedra pw. św. Wincentego a Paulo oraz kościół św. Józefa.
 7. W Bydgoszczy znajduje się jedyny w Polsce Kujawsko-Pomorski Ogród Botaniczny. Na jego terenie rośnie ponad 10 tysięcy roślin z całego świata.
 8. Bydgoszcz ma też swoją gwiazdę na Pasiu Gwiazd w Los Angeles. W 2012 roku na cześć urodzonej w mieście aktorki Krystyny Jandy wmurowano tam specjalną płytę.
 9. W Bydgoszczy kręcono również kilka polskich filmów, m.in. “Człowieka z marmuru” oraz “Krótki film o miłości” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
 10. W Bydgoszczy znajduje się najstarszy w Polsce park rozrywki – Park Wodny “Kameleon”. Został otwarty w 1997 roku i od tamtej pory przyciąga rzesniaków turystów, którzy chcą spędzić czas wśród licznych basenów, zjeżdżalni i atrakcji wodnych.

  To tylko niektóre z ciekawostek o Bydgoszczy, która jest miastem pełnym historii i kultury. Jeśli planujesz wizytę w tym uroczym miejscu, z pewnością znajdziesz tu wiele interesujących miejsc do zobaczenia i atrakcji do wypróbowania.