Kotor – perła Czarnogóry na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Kotor to niewielkie miasteczko w Czarnogórze, położone u ujścia zatoki Kotor do Morza Adriatyckiego. Znane przede wszystkim z wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki swojej malowniczej starówce, otoczonej potężnymi murami obronnymi.

Zabytki i atrakcje Kotoru

Największą atrakcją Kotoru jest jego Stare Miasto, otoczone potężnymi murami obronnymi. Wewnątrz murów znajduje się labirynt wąskich uliczek i placów, które zachowały swój średniowieczny klimat. W centrum Starego Miasta znajduje się katedra św. Tryfona – patrona miasta, zbudowana w stylu romańsko-bizantyjskim.

Innym ciekawym miejscem wartym zobaczenia jest zamek San Giovanni, który znajduje się na wzgórzu ponad miastem. Widoki z zamku są zachwycające, a sama droga do niego stanowi malowniczy spacer, idealny dla miłośników przyrody i spacerów.

Kotor leży nad zatoką, którą można zwiedzić w ramach wycieczki łodzią. Zatoka Kotor to jedna z najpiękniejszych zatok na świecie, z zielonymi górami otaczającymi krystalicznie czystą wodę.

Kotor i okolice

Kotor jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania okolic. W pobliżu miasta znajduje się Park Narodowy Skadarsko Jezero, który zachwyca krajobrazami i zróżnicowaną florą i fauną.

Czarnogóra to również piękne wybrzeże adriatyckie, które zachwyca turystów swoimi plażami i malowniczymi miasteczkami. W pobliżu Kotoru znajdują się między innymi: Budva, Tivat, czy Perast.

Podsumowanie

Kotor to piękne miasteczko, które zachwyca swoją malowniczą starówką i potężnymi murami obronnymi. Znajdujące się w pobliżu Park Narodowy Skadarsko Jezero, piękne plaże i malownicze miasteczka czynią z Kotoru świetną bazę wypadową dla turystów chcących poznać Czarnogórę.